Program poleceń w firmie IT – co może zyskać nowy i obecny pracownik?

program poleceń finanteq

Nie ma lepszej reklamy dla firmy niż zareklamowanie jej przez jej pracownika. Rekomendacje współpracowników pozwalają nam szybko i tanio pozyskać nowych, pożądanych pracowników. Co więcej – niosą ze sobą korzyści również dla osoby polecającej.

Najnowsze dane[1] na temat zaufania pracowników pokazują, że pracownicy mają największe zaufanie do biznesu, w którym obecnie pracują (mniejszym zaufaniem darzą wszelkiego rodzaju organizacje pozarządowe, rząd czy też media).

„Na podstawie powyższego można wnioskować, że to co myślą
i mówią o danej firmie jej pracownicy może mieć przełożenie na każdy aspekt biznesu, w tym na to jak firma jest postrzegana przez klientów, partnerów, konkurencję, rynek.” – słusznie zauważa Maja Gojtowska.[2]

W związku z tym możemy przyjąć, że pracownicy, którzy sobie ufają, mogą mieć duży wpływ na rekomendacje do pracy.

Zatem – czy obecnie w firmach informatycznych istnieją programy poleceń pracowniczych, które działają i mają sens?

Biorąc pod uwagę rynek IT, który ogólnie charakteryzuje się niedoborem talentów[3], zauważalne jest, że większość podmiotów działających w tej branży stale prowadzi intensywną rekrutację. Dziś każdy wdrożony i działający sposób na zatrudnienie dobrego pracownika jest na wagę złota. Tak więc dynamicznie rozwijające się firmy korzystają z każdego możliwego sposobu, by pozyskiwać tak cenne zasoby, jakimi są zasoby ludzkie.

Jedną z najlepiej działających metod są programy poleceń pracowniczych. Polegają one na budowaniu w kulturze danej organizacji procesów, w których obecny pracownik poleca swoje miejsce pracy znajomym i/lub rodzinie.

Wielu menedżerów z obszaru rekrutacji potwierdza, że polecenia pracownicze to jedna z najskuteczniejszych i zarazem jedna z najbardziej efektywnych kosztowo metod pozyskiwania nowych pracowników. Dobrze skonstruowany program poleceń naprawdę działa! W Finanteq prawie co piąte zatrudnienie to osoby z polecenia (18%). Dodatkowo polecenia mają najwyższy wskaźnik zatrudnień (20%), co w porównaniu do kandydatów wchodzących do procesu z innych źródeł (gdzie wskaźnik zatrudnień wynosi 10-12%) jest wynikiem znacznie lepszym. Można śmiało stwierdzić, że program poleceń posiada najwyższy wskaźnik zatrudnień wśród wszystkich trzech głównych źródeł (aplikacja bezpośrednia, direct search i polecenia).[4]

Polecenie okiem pracownika

Zanim przedstawimy kolejne korzyści programów poleceń, spójrzmy, co mają do powiedzenia nasi pracownicy, którzy polecili i nadal polecają swoich znajomych do pracy w Finanteq. Poprosiliśmy ich o odpowiedzi na poniższe 3 pytania:

Dlaczego polecasz swoich kolegów, koleżanki do Finanteq?
Co Cię skłania do poleceń?
Co skłoniło Cię do tego, by skorzystać z programu poleceń?

Dlaczego polecam swoich kolegów do pracy w Finanteq? Jestem przekonany o wysokiej jakości naszej firmy i jej potencjale. Co mnie skłania do poleceń? W ten sposób wspieram moich kolegów. Znam ich umiejętności i widzę, jak ciężko pracują oraz jakie osiągają wyniki. Polecając ich do Finanteq, mogę przyczynić się do ich sukcesu, tworzę mocniejszy zespół i pracuję z ludźmi, których znam już od jakiegoś czasu. Wiem, że osoby, które pracują już w firmie z mojego polecenia, bardzo dobrze radzą sobie w swoich zespołach i są zadowolone z pracy. A co skłoniło mnie do tego, by skorzystać z programu poleceń? Sam zostałem kiedyś polecony do Finanteq i wiem, jakie korzyści może przynieść taka rekomendacja. Program poleceń w firmie ma wiele zalet i wartości, zarówno dla polecających, jak i dla osób poleconych.” – Łukasz

„Uważam, że system poleceń to jeden z najciekawszych benefitów, które oferują firmy. Poleciłam znajomą, ponieważ znałam jej kompetencje i wiedziałam, że będzie dobrym kandydatem na oferowane stanowisko pracy. Jeśli firma spełnia nasze oczekiwania, jesteśmy zadowoleni z pracy, czujemy, że „jesteśmy we właściwym miejscu” , to polecanie jej swoim znajomym jest czystą przyjemnością.” – Aleksandra

„Do poleceń skłania mnie przede wszystkim możliwość pracy z kolegami, których znam i cenię. Składy zespołów i dobór pracowników są najmocniejszymi stronami Finanteq – uważam, że właśnie ta możliwość pracy w zespole „wymiataczy-pasjonatów” jest bardzo ceniona przez pracowników.” – Arkadiusz

„To ja wybieram, z kim chciałbym pracować. Mam pewność, że jak kogoś polecę, to będę z nim zgrany charakterem i stylem pracy. Znam też poziom techniczny kandydata. Dla pracodawcy to mniejsze ryzyko, gdyż osoba taka wchodzi w znane jej środowisko (przynajmniej częściowo). Dzięki temu skraca się czas integracji nowego pracownika. Szybciej osiąga on także szczyt swojej wydajności w kontekście technicznym i społecznym.” – Sebastian

Korzyści z programów poleceń

Z powyższych wypowiedzi naszych pracowników jasno wynika, jak wiele korzyści takie programy dostarczają zarówno dla samego polecającego, polecanego oraz przede wszystkim dla firmy.

To właśnie pracownicy najlepiej znają kulturę organizacyjną naszej firmy, jej potrzeby rekrutacyjne, oczekiwania oraz specyfikę stanowisk. Dzięki temu w momentach rekrutacji uruchamiają swoje kontakty. W ten sposób jesteśmy w stanie pozyskiwać do naszej firmy świetnie dopasowanych pracowników, którzy są wprowadzani do organizacji przez osoby polecające, często jeszcze przed faktycznym momentem zatrudnienia. Taki stan rzeczy przekłada się na bardzo dobrą atmosferę pracy i wysoką lojalność wobec pracodawcy.

Jakie jeszcze korzyści przynoszą polecenia pracownicze dla firmy?

Przede wszystkim angażują pracowników w budowanie naszej organizacji. Pracownicy czują się potrzebni i mają poczucie wnoszenia znacznie większej wartości niż tylko praca na danym stanowisku. Poza tym firma dzieli się z polecającym uzyskiwanymi w ten sposób korzyściami związanymi z niższymi kosztami pozyskania pracownika. To pozwala namacalnie odczuć wartość z programu poleceń.

Programy poleceń, poza oszczędnością czasu i kosztów procesów rekrutacyjnych, skracają także proces onboardingu, czyli wprowadzenia nowej osoby do organizacji. Często, gdy mamy zainteresowaną osobę z programu poleceń, zanim jeszcze dołączy do organizacji, to otrzymuje ona sporą dawkę informacji na temat firmy. W ten sposób skraca się czas i bariera wejścia do nowej organizacji. Dla kandydata to także duży plus taki proces z polecenia zwykle przebiega szybciej. Znajomość „już na starcie” pomaga też w integracji z grupą. Na koniec bardzo ważne sama organizacja rośnie w oczach obecnych pracowników, ponieważ ceni ich rekomendację zatrudniając poleconych kandydatów.

Podsumowując, dzięki takim programom niewątpliwie zyskują trzy strony: biznes oraz obecny, jak i przyszły pracownik.

Jeśli jesteś naszym pracownikiem, to zachęcamy Cię do rekomendacji swoich znajomych oraz członków rodziny. Jeśli natomiast chcesz dołączyć do Finanteq nie znając jeszcze nikogo z wewnątrz, zaaplikuj. Być może też wkrótce będziesz zmógł polecać swoich znajomych i cieszyć się z korzyści, jakie daje nasz program poleceń.

[1] Raport Edelman Trust Barometer 2022 Trust in The Workplace

[2] Maja Gojtowska, Barometr zaufania

[3] Wniosek na podstawie Raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (2022 r.)

[4] Dane wewnętrzne z okresu X.2022-III.2023

Autor
Honorata Zawada
Honorata Zawada
Specjalista ds. rekrutacji w FINANTEQ
Chcesz z nami pracować?