Jak napisać skuteczne CV i zwrócić uwagę rekruterów?

skuteczne CV w IT

CV to niezbędne narzędzie wykorzystywane podczas poszukiwania pracy. Przede wszystkim pełni funkcję informacyjną, ale dzięki dobremu CV masz też szansę zrobić pozytywne pierwsze wrażenie na rekruterze.

Mogłoby się wydawać, że pisanie CV to nic trudnego, jednak czy na pewno potrafimy to robić? Opierając się na wynikach badania LiveCareer z 2021 roku „Polskie CV pod lupą” można wyciągnąć wnioski, że nie do końca. Potwierdzeniem jest chociażby fakt, że aż połowa badanych kandydatów nie umieszcza w CV swoich umiejętności, które są bardzo ważnym elementem życiorysu. Takich przykładów jest więcej, dlatego w tym artykule podzielimy się wskazówkami na temat tego, na co warto zwrócić uwagę podczas przygotowywania swojego CV.

Dobre CV, czyli jakie?

Przede wszystkim takie, w którym zawarte są informacje istotne z perspektywy stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli w CV pokażesz, że Twoje doświadczenie i umiejętności pokrywają się z wymaganiami i zadaniami uwzględnionymi w ogłoszeniu, bardzo prawdopodobne jest, że rekruter zaprosi Cię do kolejnego etapu. Dlatego tak ważne jest to, aby przed zaaplikowaniem zapoznać się dokładnie z ofertą pracy i – biorąc pod uwagę swoje doświadczenie, umiejętności i kompetencje – jak najlepiej „dopasować” do niej swój życiorys. Oczywiście wszystko, co napiszesz, musi być zgodne z prawdą.

Podstawowe dane, które powinny znaleźć się w CV to imię, nazwisko, numer telefonu i mail. Opcjonalnie możesz dodać miasto, w którym aktualnie mieszkasz. W dzisiejszych czasach informacje takie jak stan cywilny, czy szczegółowy adres zamieszkania nie są konieczne i nie powinny mieć znaczenia przy selekcji, podobnie jak dobór fotografii, czy sam fakt jej dodania w CV. Jeśli jednak zdecydujesz się umieścić swoją fotografię, zadbaj o jej jakość. Zwróć uwagę na to, co znajduje się w tle i na dobór odpowiedniego stroju. Koszula jest zawsze na miejscu, ale jednolity t-shirt również będzie ok!

Kolejnym punktem jest dobrze opisane doświadczenie. Co to znaczy? Powinno być zaktualizowane i zawierać informacje o nazwie firmy, stanowisku oraz okresie zatrudnienia. Istotne jest to, aby wypunktować najważniejsze obowiązki. Jeśli masz doświadczenie w różnych, niepowiązanych ze sobą dziedzinach, skup się jedynie na miejscach pracy, które są związane ze stanowiskiem lub branżą w obrębie Twoich obecnych zainteresowań.

W CV warto wspomnieć również o wykształceniu. Jeśli masz rozpoczęte/ukończone studia I lub II stopnia, nie wpisuj już poprzednich etapów edukacji. Jeśli natomiast oprócz studiów masz rozpoczęte/ukończone inne formy edukacji (np. studia podyplomowe), także je uwzględnij.

Nie zapomnij o wypisaniu ukończonych kursów, szkoleń, praktyk, staży, wolontariatów – o ile mają jakikolwiek związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

Ważną sekcją są także umiejętności. Dzielimy je na miękkie i twarde. Pierwsze z nich określają sposób, w jaki działasz, realizujesz powierzone Ci zadania oraz to jak reagujesz na różne sytuacje. Przykładem może być elastyczność, czy efektywna praca pod presją czasu. Natomiast umiejętności twarde to takie, które są w pewnym stopniu mierzalne. Mogą być potwierdzone różnymi certyfikatami. Przykładem takich umiejętności jest znajomość różnego rodzaju narzędzi, czy programów wykorzystywanych w pracy.

W swoim CV nie zapomnij umieścić informacji o tym, jakimi językami się posługujesz. Najlepiej korzystać ze skali europejskiej, w której poziomy języka określane są za pomocą liter i cyfr: A1, A2, B1, B2, C1, C2.

Jeżeli masz na swoim koncie sukcesy, którymi możesz się pochwalić, zrób to. Takie informacje możesz umieścić w osobnej sekcji, jak również w polu „o mnie” lub w miejscu, gdzie opisujesz zadania na danym stanowisku.

Ostatnia, ale nie mniej ważna rzecz, to zgoda na przetwarzanie danych. Jest niezbędna, by pracodawca mógł wykorzystać Twój dokument do celów rekrutacji.* Bez tej zgody rekruter nie może skontaktować się z kandydatem, nawet jeśli jego CV pasuje do profilu poszukiwanej osoby. Jest jeden wyjątek – klauzula w CV nie jest konieczna, jeśli podczas wysyłania aplikacji do firmy zaznaczysz specjalne pole z tym związane. Nie wszystkie firmy jednak rozwiązują kwestię w ten sposób, dlatego warto o tym nie myśleć i uwzględnić klauzulę w swoim CV.

Co przyciąga rekruterów?

Nie ma nic lepszego jak szukanie odpowiedzi u źródła, dlatego postanowiliśmy zapytać rekruterów na LinkedIn o to, co ich zdaniem sprawia, że CV jest atrakcyjne.

W ankiecie udział wzięły 43 osoby. 35% odpowiedzi to przejrzysty układ życiorysu. Jest to czynnik, który znacząco ułatwia pracę. Dzięki niemu osoba, która wykonuje selekcje, jest w stanie szybciej dotrzeć do istotnych informacji.

Jak uzyskać taki układ CV? Podstawa to wyodrębnione sekcje, które uporządkują treść. Możesz również podzielić swój dokument na dwie kolumny – jedną z doświadczeniem, drugą z pozostałymi informacjami. Na przejrzystość mają wpływ kwestie wizualne, takie jak dobór czytelnej czcionki, jej odpowiedniego rozmiaru oraz wyróżnienie najważniejszych informacji za pomocą kursywy czy pogrubienia. Ważna jest konsekwencja, więc jeśli zdecydujesz się na przykład podkreślić nazwę stanowiska, zrób to samo w pozostałych miejscach.

Inne kwestie, na które rekruterzy zwrócili uwagę, to szczegółowo opisane doświadczenie. Aż 28% ankietowanych stwierdziło, że jest to ważne. Niestety zdarza się, że kandydaci nie wypisują swoich obowiązków. Warto pamiętać, że na tym samym stanowisku, w ramach różnych firm, można mieć inne zadania, o których rekruter może nie wiedzieć.

Dla chętnych

Kiedy mamy już podstawy, czas na dodatki. Nie musisz ich uwzględniać, ale warto zadać sobie trochę trudu, aby wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Dodatkowe sekcje jakie możesz dodać w swoim cv to „o mnie” i „hobby”. W pierwszej z nich wypisz na przykład swoje cele zawodowe, motywacje do pracy, czy sukcesy, o których pisaliśmy wyżej. W drugiej – przedstaw aktywności, które faktycznie podejmujesz. Staraj się unikać sztampowych przykładów takich jak słuchanie muzyki, czy oglądanie filmów. Jeśli naprawdę jest to Twoje hobby, zawęź je do konkretnej grupy (na przykład oglądanie filmów dokumentalnych).

Dobrym pomysłem może okazać się dodanie hiperłącza do Twojego profilu LinkedIn lub strony, na której prezentowane są dotychczasowe projekty, nad którymi pracowałeś. Dzięki temu rekruter otrzyma dostęp do dodatkowych informacji.

Warto również zadbać o oryginalny wzór. Ten punkt łączy się poniekąd z przejrzystością. Pamiętaj, że szata graficzna ma ułatwiać, nie utrudniać odbiór. W Internecie można znaleźć darmowe generatory, które dysponują ciekawymi szablonami.

Podsumowując

W CV niewątpliwie najważniejsze jest doświadczenie kandydata. Nie ulega wątpliwości, że rekruter nie powinien oceniać CV na podstawie zdjęcia, czy wzoru. Jednak to, w jaki sposób przygotujemy swoją aplikację, może świadczyć o zaangażowaniu kandydata. Dodatkowo czytelne i schludne CV sprawi, że istotne informacje zostaną szybko zarejestrowane.

Przygotowaliśmy dla Ciebie przykładowe CV, w którym zawarliśmy wszystkie powyższe wskazówki. Mamy nadzieje, że tipy, którymi się z Wami podzieliliśmy, znajdą zastosowanie w Waszych życiorysach.

👉 Przykładowe CV IT

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi ofertami pracy i wysyłania do nas swoich CV.

* Wymóg ten narzucony został przez Ustawę z dn. 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych, a także wcześniejsze Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z dn. 27 kwietnia 2016 roku.

Autor
Monika Radomińska
Monika Radomińska
Specjalista ds. rekrutacji w FINANTEQ
Szukasz nowej pracy?