Czy 10 lat w jednej firmie to długo?

Dlaczego ludzie zostają z nami na lata? Na to, jak i inne pytania postanowiliśmy poszukać w ostatnim czasie odpowiedzi.

Branża IT jest jedną z najprężniej rozwijających się branż na świecie. Wg raportu Bulldogjob z 2020 r.*, średnia długość pracy specjalisty IT w jednej firmie wynosi 6 lat. Połowa badanych pracuje w tej samej firmie IT nie dłużej niż 4 lata, natomiast staż dłuższy niż 10 lat zadeklarowało prawie 18% respondentów.

W tym miejscu naturalne wydaje się pytanie: Co sprawia, że pracownicy postanawiają zostać w obrębie jednej organizacji na dłużej? Atmosfera? Możliwość rozwoju, jaką daje praca w różnorodnych projektach? Oczekiwane, atrakcyjne wynagrodzenie? Realizacja zadań, które dają nam satysfakcję? Dodatkowe benefity? Opcja pracy zdalnej z dowolnego miejsca na świecie? A może to, że masz możliwość pracy w elastycznych godzinach i z powodzeniem godzić pracę zawodową z życiem prywatnym?

W kontekście powyższych statystyk jest się czym chwalić – w Finanteq pracują długodystansowcy. W naszych zespołach mamy osoby, które są z nami od początku powstania firmy. Bardzo się z tego cieszymy! To sygnał dla organizacji, że jest właściwym miejscem do rozwoju.

Co sprawia, że jesteś w Finanteq już od tylu lat?

Moglibyśmy oczywiście spróbować wymienić powody, ale czy  wymienilibyśmy je wszystkie? Okazuje się, że najwięcej w tym temacie mogą nam powiedzieć sami jubilaci.

Finanteq to dość ciekawa organizacja, która rozwija się nieustannie od momentu, od kiedy do niej dołączyłem. Ciągły rozwój organizacji oznacza dla mnie możliwość rozwoju własnego. Swoją przygodę w firmie (wówczas eLeader) zacząłem od pozycji handlowca, dziś jestem Dyrektorem Zarządzającym. Tę ścieżkę kariery przeszedłem w ramach jednej firmy, co daje mi ogromną satysfakcję. Dodatkowo atmosfera panująca w organizacji, którą tworzą osoby tu pracujące, sprawia, że uwielbiam pracować z nimi i wkładać w tę pracę całe swoje serce.” – mówi Andrzej, Dyrektor Zarządzający, z Finanteq związany od 15 lat.

Krzysztof, Backend Developer, w Finanteq od 10 lat:W Finanteq mogę łatwo i bezstresowo pogodzić życie prywatne z zawodowym. Nie ma problemu z dogadaniem takiego trybu pracy, jakiego potrzebuję. A co do rozwoju… Nie trzeba zmieniać firmy, ale koniecznie trzeba od czasu do czasu zmienić projekt, zespół, zderzyć się z nowymi ludźmi i technologiami. I to też jest w Finanteq do załatwienia.”

Jest wiele rzeczy, które podobają mi się w pracy. Są to między innymi możliwości do rozwoju, nauka technologii, czy elastyczność pracy. Jednakże dla mnie najbardziej cenna jest atmosfera i ludzie, z którymi pracuję w zespole. Z częścią z nich zaczynałem przygodę 10 lat temu i mam przyjemność pracować do dzisiaj. O ile przez minioną dekadę wiele w firmie się zmieniło (np. technologie, projekty), to atmosfera w zespole cały czas jest niezmienna. Zawsze można liczyć na koleżanki i kolegów, nawet w najtrudniejszych sytuacjach.” – mówi Adrian, Backend Developer, w firmie od 10 lat.

Arkadiusz, iOS Developer, w Finanteq od 10 lat: Codziennie można uczyć się czegoś nowego, nie „stoimy w miejscu”. Cenię Finanteq za możliwość 100% pracy zdalnej, indywidualne podejście do każdego pracownika i elastyczne godziny pracy.”

Jak świętujemy jubileusze?

Nie od dzisiaj wiadomo, że atmosferę w pracy tworzą ludzie, którzy każdego dnia budują relację i przyjazną kulturę organizacyjną. W Finanteq zwracamy się do siebie po imieniu, niezależnie czy aktualnie rozmawiamy z Dyrektorem Zarządzającym, czy z kolegą z zespołu. Doświadczenie pracy w wymagających, złożonych projektach nauczyło nas otwartości i radzenia sobie w różnych sytuacjach – zawsze możemy liczyć na wzajemną pomoc i wsparcie.

W 2022 roku aż 9 osób ze stażem 10-letnim oraz 3 osoby ze stażem 15-letnim, świętowało swoje rocznice pracy! O jubilatach pamięta nie tylko firma – równie ważne jest celebrowanie tego wydarzenia w gronie osób, z którymi pracujemy na co dzień. To okazja do spotkania się całego Zespołu, zrobienia podsumowań, przywołania śmiesznych anegdot lub zasług jubilata. W większości przypadków pojawia się na stole niezliczona ilość ciast, ciasteczek, tortów i innych słodkości. Uwielbiamy takie chwile!

Praca w Finanteq

Bez wątpienia jest wiele czynników wpływających na decyzję o pozostaniu w danej firmie na dłużej. Dla jednych jest to atmosfera, dla innych elastyczne godziny pracy, jeszcze inni poszukują możliwości pracy w nowych technologiach i nabywania doświadczenia we wciąż rozwijających się projektach.

Niezależnie od tego, co jest czynnikiem decydującym, jedno jest pewne: w Finanteq odpowiadamy na potrzeby ludzi. Tworzymy organizację, w której mamy przestrzeń na rozwój zawodowy i prywatny. Niezależnie od wyzwań, jakie stawia nam codzienna praca, staramy się codziennie doskonalić. Dołącz do nas i przekonaj się, że #FinanteqTeam to super miejsce! Sprawdź nasze aktualne oferty pracy.

*Raport dotyczy Polski.

Autor
Aleksandra Maciejczyk
Aleksandra Maciejczyk
Specjalista ds. rekrutacji w FINANTEQ
Myślisz o zmianie pracy?