Badanie candidate experience – dlaczego jest tak ważne dla kandydata i organizacji?

W niniejszym artykule pochylamy się nad badaniem doświadczeń kandydatów. Z perspektywy zespołów HR i rekrutacji opowiadamy, kiedy i w jaki sposób badamy candidate experience i dlaczego badanie to jest ważne nie tylko dla organizacji, ale też – a może i przede wszystkim – dla samego kandydata.

Candidate experience

to suma wszystkich doświadczeń związanych z firmą jako pracodawcą, które powstają w świadomości potencjalnego pracownika.

„Tak jak potrzeby klientów prowadzą firmy do tworzenia nowych produktów, usług, rozwiązań, zmiany zwykłych zakupów w niezapomniane doświadczenia, tak potrzeby kandydatów mogą na zawsze zmienić sposób, w jaki organizacje budują relacje z potencjalnymi pracownikami i nawiązują z nimi współpracę.”*

Proces rekrutacyjny w Finanteq

Aby odpowiedzieć na wspomniane na początku pytania, w pierwszej kolejności przedstawimy, jak wygląda proces rekrutacji w Finanteq, bez którego nie byłoby tematyki candidate experience.

Finanteq jest firmą IT, która ze względu na wymagający rynek pracownika różni się od przedsiębiorstw z innych branż. Jednak niezależnie od tego, w jakiej branży działa dana organizacja, jest coś, co w procesie rekrutacyjnym powinno być wspólne dla każdej z nich. Jest to szacunek do czasu, który poświęcają kandydaci firmom i rekruterom.

Proces rekrutacyjny w Finanteq składa się z kilku etapów, które pozwalają kandydatowi i nam poznać się nawzajem.

Po zaaplikowaniu na ogłoszenie, rekruter kontaktuje się telefonicznie z kandydatem w celu poznania jego oczekiwań w stosunku do stanowiska. Jest to również dobry moment na  przedstawienie kandydatowi najważniejszych informacji o firmie, potencjalnym projekcie oraz zespole, z którym będzie współpracował.

W wybranych procesach następnym etapem jest wykonanie zadania (ten etap przewidujemy tylko w przypadku stanowisk juniorskich).

Kolejnym, niewątpliwie najbardziej ciekawym i najważniejszym etapem, jest rozmowa techniczna, gdyż podczas niej weryfikujemy wiedzę kandydata.

Szanujemy czas kandydata, znosimy bariery lokalizacyjne, dlatego spotykamy się online. Dodatkowo, łącząc się zdalnie, kandydat czuje się bardziej swobodnie, a to zdecydowanie sprzyja efektywnej komunikacji.

W #FinanteqTeam cenimy informację zwrotną, dlatego każdy kandydat otrzymuje od nas feedback po każdym etapie rekrutacji. Stawiamy na komunikację bezpośrednią, dlatego najczęściej dzwonimy do kandydatów i rozmawiamy o ich mocnych stronach, ale przekazujemy też informacje o tym, który kierunek powinien obrać, aby podnieść swoje kompetencje w obszarach, które tego wymagają.

Warto zaznaczyć, że informacje zwrotne przekazujemy również w przypadku decyzji odmownej.

Dzięki zdalnym narzędziom oraz sprawnemu i krótkiemu przebiegowi, jesteśmy w stanie zakończyć proces rekrutacyjny w kilka dni.

Jak powyżej opisane działania wpływają na doświadczenia kandydatów? W którym momencie pytamy o te doświadczenia? Na te pytania odpowiemy poniżej.  candidate experience

Badanie candidate experience w Finanteq

O candidate experience powinniśmy dbać na każdym etapie rekrutacji, dlatego też jednym z działań w tym zakresie, które podejmujemy jako pracodawca, jest każdorazowe badanie opinii kandydatów, którzy odbyli rozmowę techniczną. Tylko w taki sposób – zbierając feedback od naszych kandydatów – jesteśmy w stanie reagować i usprawniać procesy.

Dodatkowo, mimo, że organizacje wiedzą, że powinny dbać o doświadczenia kandydatów, to jeszcze nie wszyscy pracodawcy pytają kandydatów o opinię na temat procesu rekrutacji – robi to tylko co piąty pracodawca.**

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, każdy kandydat, który uczestniczył w etapie rozmowy technicznej w Finanteq otrzymuje telefoniczny feedback i wraz z nim jest pytany o chęć podzielenia się z nami opinią na temat jego satysfakcji z całego procesu rekrutacyjnego. Jeśli tylko wyrazi zgodę, to otrzymuje drogą mailową link do kwestionariusza ankiety, który składa się z ośmiu pytań.

Jednym z nich jest popularne pytanie o NPS (Net Promoter Score).

W przypadku badania kandydatów jest nim konkretnie cNPS (Candidate Net Promoter Score), które weryfikuje skłonność do rekomendacji, a które w naszym przypadku brzmi: Jak bardzo w skali od 0 do 10 jesteś skłonny/-a polecić swoim znajomym proces rekrutacji w naszej firmie?”

W zależności od odpowiedzi, której udzieli kandydat, jest on identyfikowany jako promotor, neutralny lub krytyk. W celu wyliczenia wskaźnika NPS, wystarczy od procenta promotorów odjąć procent krytyków (jaki wystąpił w przyjętym okresie czasu przy otrzymanej liczbie ocen).

Pochwalimy się: w Finanteq cNPS wynosi 100***, co jest rewelacyjnym wynikiem! Oznacza to, że wszyscy nasi dotychczas badani kandydaci są skłonni polecić nasz proces rekrutacyjny swoim znajomym😊Wskaźnik NPS cNPS

Dlaczego badanie candidate experience jest ważne?

Dążymy do tego, aby każdy z naszych kandydatów miał pozytywne wrażenia na temat naszej organizacji i procesu rekrutacyjnego, niezależnie od decyzji o zatrudnieniu.

Dzięki temu, że pytamy kandydatów, jakie mieli doświadczenia w procesie, jesteśmy w stanie bardzo szybko analizować wyniki, wdrażać uwagi i usprawniać nasze procesy. Z punktu widzenia kandydata jest to równie ważne, ponieważ wszystkie sugestie są dla nas bardzo cenne – rozważamy każdą sugestię zostawioną w ankiecie.

Wspaniałe doświadczenia to jedna z naszych wartości firmowych. Dostrzegamy potrzebę dbania o pozytywne wrażenia już od samego początku, czyli począwszy od procesu rekrutacji. Dbałość o relację z kandydatami to dla nas podstawa do dalszej owocnej współpracy.

Podsumowując, badanie candidate experience zawsze oznacza korzyści i dla kandydata i dla organizacji, czyli obie strony są na wygranej pozycji zgodnie z zasadą „win-win”😊

W ostatnim czasie dołączyliśmy do Koalicji na Rzecz Przyjaznej Rekrutacji, której celem jest promowanie dobrych praktyk i tworzenie standardów w rekrutacji. Profesjonalna i zaangażowana komunikacja, jasno sformułowane ogłoszenia o pracę, dbałość o poufność i bezpieczeństwo danych naszych przyszłych pracowników – to wszystko składa się na wrażenia kandydatów z procesu rekrutacji.

Podoba Ci się jak dbamy o candidate experience? Przekonaj się w praktyce – sprawdź nasze oferty pracy i wyślij CV.

* Maja Gojtowska „Candidate experience. Jeszcze kandydat czy już klient?”
** Dane wg Raportu Candidate Experience 2021 przygotowanego przez eRecruiter.
*** Wynik na podstawie 28 ankiet w okresie październik 2022–luty 2023.

Autor
Honorata Zawada
Honorata Zawada
Specjalista ds. rekrutacji w FINANTEQ
Myślisz o zmianie pracy?